مقاومت سازه در برابر آتش
مقاومت در برابر آتش، ازخواص مهم مصالح واجزای ساختمان است. مقاومت سازه در برابر آتش می تواند از شکست سازه جلوگیری کرده و یا با تاخیر انداختن گسترش آتش سوزی از وقوع تلفات جانی،خسارت به دارایی ها یا آسیب به ساختمان بکاهد. علوم ومهندسی ایمنی در برابر آتش از موضوعات مهمی است که در دهه های اخیر دردنیا بسیار موردتوجه قرارگرفته است. درکشورما نیز به دلیل رواج و ضرورت استفاده از سازه های فولادی، علی الخصوص درسازه های صنعتی وهمچنین ضعف این سازه ها در برابر آتش وهمچنین کاهش ریسک حریق، می بایستیک سیستم مقاوم و محافظ در برابرآتش ایجاد کرد. اجرای پوشش ضدحریقیکی از متداول ترین روش های محافظت سازه های فولادی در زمینه های مهندسی حریق به شمار می آید.

پوشش های ضدحریق پایه معدنی-سیمانی(SFRM)

مشخصات محصول(Nano Beam VCB)
Nano BeamVCBتولید شده از مواد بر پایه سیمانی با به کارگیری تکنولوژی نانو می باشد. این ماده بصورت مخلوط مرطوب وچگالی بالا بطورخاص طراحی شده تابه صورت اسپری مواد مقاوم به حرارت، روی سطوح اجراگردد(SFRM(Spray-applied Fire-Resistive Material. این ماده برای حفاظت ازآسیب حریق به ساختار ستون ها وتیرها درمحیط های درمعرض حریق بکارمی رود و مقاومت به حرارت را افزایش می دهد. Nano Beam VCBمحصولی است جهت حفاظت از سازه های فلزی مانند ساختمان های مسکونی، اداری وتجاری که مقاومت این ماده دربرابر ترک خوردگییاریزش در اثر ضربه مکانیکی بسیاربالا می باشد و به همین دلیل نیاز به ترمیم بعداز عملیات دیگر معمول نمی باشد. این ماده با دانسیته(lb/ft3)43درتمامی المان های سازه ازجمله ستون،تیر وتیرهای فرعی مانند عرشه و نگهدارنده های کامپوزیت و یا اطراف محل های پرخطر مانند پست برق داخل ساختمان و تاسیسات برق فشارقوی نیز اجرا می گردد.
رنگ هوشمندتاخیر انداز آتش(Intumescent Paint)
رنگ تاخیر انداز آتش نوعی پوشش رنگ است که روی سازه های فلزی اجرا شده و درهنگام آتش سوزی با متورم شدن و ایجاد عایق حرارتی بسیارقوی مانع داغ شدن فلز می شود . شرکت نانوعایق آکسون ، دراین خصوص محصولی بسیار باکیفیت تولید نموده است که درهنگام آتش سوزی با انبساط۲۰برابری،لایه های مقاومتی متعددی را ایجاد نموده که مانع نفوذ آتش به سطح می شود و می تواند سازه ی فلزی راتا سه ساعت در برابر آتش های سلولزی محافظت نماید. زیبایی، اجرای ساده و دوام بالا می تواند از مزایای بزرگ این رنگ درمقایسه با پوشش های سنتی(پایه سیمانی)باشد ضمنا علیرغم پوشش های سنتی که متخلخل بوده و محیط مناسب برای رشد میکروب ایجاد می کند این رنگ می تواند محیط بهداشتی وسالم را تضمین نماید.
تاخیر اندازهای مدرن یک فرمول شیمیایی پیشرفته است که با رسیدن آتش به آن منبسط شده و با فاصله انداختن بین آتش و سطح موردنظر ریسک آتش را به کمترین حد ممکن می رساند
طرز کار این نوع تاخیر اندازها براین اساس است که به محض رسیدن دمای ماده به ۲۸۰درجه سانتی گراد،واکنش های شیمیایی پیچیده شروع شده ، انرژی حرارتی رامصرف وگازهای غیرقابل اشتعال آزاد می نماید که باعث متخلل ومتورم نمودن ماده تا۲۰برابر حجم اولیه می شود.

عایق های حرارتی گسترش شعله های آتش راکندمی نماید. محصولاتVCBدودسمی خطرناک تولید نمی کند وهمچنین بامحافظت از ساختار ساختمان ،تحمل باراسکلت ساختمان راتامدت۱الی۳ساعت حفظ می نماید که منجربه خریدزمان بیشتربرای حفاظت ازجان وسرمایه درمقابل تخریب ساختمانتوسط آتش می شود.ازین روکارکنان آتش نشانی زمان بیشتریبرای کنترل آتش ومحدودکردن آسیب به ساختمان دارند

روش استفاده ازNax FP
برای اعمال واجرای این رنگ نیاز است به روش اسپری از ایرلس با کارایی و توان بالا استفاده شود.استفاده از قلم مو یا غلتک درمواردی که صافی و یکنواختی رنگ با دقت بالا مورد نیاز باشد نیز مجاز است.
ملزومات اسپری:
اسپری ایرلس لازم است دارای حداقل فشار۳۰۰۰psi ونسبت پمپ۴۵:۱راتامین کند.
آماده سازی سطح:
چسبندگی رنگ به اغلب سطوح که به خوبی آماده سازی شده اند،خوب است.آماده سازی مناسب به این معناست که سطح به طورکامل تمیز، خشک شده،یکنواخت،عاری از هرگونه آلودگی،زنگ زدگی، چربی، روغن و یا ماده خارجی دیگر باشد. دربرخی موارد استفاده از یک آستر زینک ریچ ضدزنگ عملکرد و طول عمر رنگ را افزایش می دهد. آستر وتاپ کوت رنگ ضدحریق جزو محصولات شرکت نانو عایق آکسون می باشد.
همزن:
توصیه میکنیم که مخلوط رنگ قبل از استفاده به خوبی با یک دستگاه میکسر،هم زده شود. این عمل را تا زمانی ادامه دهید که مایعییکدست و یکنواخت به دست آید.اختلاط بیش ازحد آب به رنگ موجب کاهش کارایی رنگ می گردد.
ضخامت مناسب پوشش:
ضخامت پوشش رنگ بسته به کارایی های مختلف،متفاوت است و نیاز به محاسبات دقیق براساس نقشه های سازه دارد.
نگهداری از رنگ:
رنگ را در فضای بسته و در دمایی بین ۵تا۳۰درجه ی سانتی گراد نگهداری کنید.در هنگام ذخیره سازی رنگ را در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار نداده و از یخ زدگی رنگ جلوگیری کنید.
کاربردها:
سازه های فلزی و بتنی ساختمان های مسکونی، تجاری و اداری، بیمارستان ها، فرودگاه ها، نیروگاه ها، سکوه های نفت و گاز اتاق های کنترل، کابل ها و تابلو های برق
مزایای رنگ های ضدحریق درمقایسه با سایر پوشش
.فضای اشغال شده ۲٫زمان وسهولت اجرا ۳٫ظاهرپوشش ها ۴٫وزن مصالح ۵٫ترمیم نقاط ۶٫ایمنی وبهداشت ۷٫اثرپذیری ۸٫جنبه اقتصادی ۹٫کاربردهای متنوع رنگ های ضدحریق ۱۰٫طول عمر بالا